Home    Sunday 25 February 04:12     Learn to use reduced system
User:   Password:     Login  


For YOUR language, use translate function below






left to















Hanna Öberg är regerande mästare på två av VM-distanserna.




Den 7 februari är det dags igen; då inleds VM i tjeckiska Nove Mesto na Morave. 

Här hittar du tiderna som gäller för den svenska medaljjakten. Samtliga tävlingar sänds i tvkanalerna SVT1, SVT2 och SVT24 som finns tillgängliga längst ner på sidan.

För ett år sedan i tyska Oberhof svarade det svenska landslaget för ett rekordbra VM. Medaljskörden stannade vid tre guld, tre silver och fem brons.

7-18 februari Nove Mesto na Morave, Tjeckien


Onsdag 7 februari
17.20 Mixedstafett
Regerande mästare: Norge

Fredag 9 februari
17.20 Sprint damer
Regerande mästare: Denise Herrmann-Wick, Tyskland
Hanna Öberg tog silvret och Linn Persson bronset.

Lördag 10 februari
17.05 Sprint herrar
Regerande mästare: Johannes Thingnes Bö, Norge

Söndag 11 februari
14.30 Jaktstart damer
Regerande mästare: Julia Simon, Frankrike

17.05 Jaktstart herrar
Regerande mästare: Johannes Thingnes Bö, Norge

Tisdag 13 februari
17.10 Distans damer
Regerande mästare: Hanna Öberg, Sverige
Dessutom tog Linn Persson silver.

Onsdag 14 februari
17.20 Distans herrar
Regerande mästare: Johannes Thingnes Bö, Norge
Sebastian Samuelsson tog brons.

Torsdag 15 februari
18.00 Singelmixedstafett
Regerande mästare: Norge
Sverige (Hanna Öberg och Sebastian Samuelsson) kom fyra

Lördag 17 februari
13.45 Stafett damer
Regerande mästare: Italien
Sverige (Linn Persson, Anna Magnusson, Elvira Öberg, Hanna Öberg) tog brons

16.30 Stafett herrar
Regerande mästare: Frankrike
Sverige (Peppe Femling, Martin Ponsiluoma, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson) tog brons.

Söndag 18 februari
14.15 Masstart damer
Regerande mästare: Hanna Öberg, Sverige

16.30 Masstart herrar
Regerande mästare: Sebastian Samuelsson, Sverige
Dessutom tog Martin Ponsiluoma silver

 

Det svenska laget åker till Tjeckien den 4 februari. I truppen ingår:

Damer:  
Anna Magnusson, Piteå skidskytteklubb 
Elvira Öberg, Piteå skidskytteklubb 
Hanna Öberg, Piteå skidskytteklubb 
Linn Persson, SK Bore  
Mona Brorsson, Finnskoga SK 

Herrar: 
Jesper Nelin, Biathlon Östersund
Martin Ponsiluoma, Tullus SG 
Sebastian Samuelsson, I 21 IF 
Peppe Femling, Piteå skidskytteklubb
Viktor Brandt, I 2 IF