Home    Sunday 25 February 04:47     Learn to use reduced system
User:   Password:     Login  


For YOUR language, use translate function below






left to














V75 racing days 2024


Tävlingsdag är lördag om inget annat anges.
 

JANUARI


  6  Romme

13  Kalmar

20  Bollnäs

27  Axevalla

 

FEBRUARI


  3  Solvalla | STL-finaler, Margaretas Tidiga Unghästserie, Stig H Johanssons avtackningslopp, Bulwarks lopp

10  Åby | STL Champions

17  Bergsåker | Bergsåker Winter Trot

24  Örebro

 

MARS


  2  Halmstad

  9  Mantorp

16  Bjerke (NO) | Unionskampen

23  Solvalla | STL-finaler, Margaretas Tidiga Unghästserie

28  Gävle | V75 Spring Race

29  Färjestad | Prins Carl Philips Jubileumspokal | V75 Spring Race

30  Klosterskogen (NO) | V75 Spring Race

31  Romme | Rommeheatet | V75 Spring Race

 

APRIL


  6  Åby | Paralympiatravet deltävling 1 

13  Bergsåker | Paralympiatravet deltävling 2 

20  Jägersro | Paralympiatravet deltävling 3 (L C Peterson Broddas Minne)

27  Örebro | Orebro Int'l, Paralympiatravet deltävling 4

 

MAJ


  4  Åby | Final i Paralympiatravet, Drottning Silvias Pokal, Konung Gustaf V:s Pokal

  5  Vermo (FI, söndag) | Finlandia-Ajo

11  Umåker | Guldbjörken, Berth Johanssons Memorial

12  Charlottenlund (DK, söndag) | Copenhagen Cup

18  Gävle | H.K.H. Prins Daniels lopp

25  Solvalla | STL-finaler, Sweden Cup, Harper Hanovers lopp

26  Solvalla (söndag) | Elitloppet, Elitkampen

 

JUNI


  1  Mantorp | Ina Scots Ära 

  8  Östersund | Jämtlands Stora Pris

  9  Bjerke (NO, söndag) | Oslo Grand Prix

15  Boden | Norrbottens Stora Pris

23  Kalmar (söndag) | Kalmarsundspokalen

29  Färjestad | STL-finaler, E3-finaler (2140 m)

---------------------------------------------------------------------------------------

JULI


  4  Halmstad (torsdag) | Sprintermästaren, Stosprintern

  6  Halmstad | Guldsprintern

  7  Jarlsberg (NO, söndag) | Ulf Thoresen Grand International

13  Årjäng | Årjängs Stora Sprinterlopp

20  Axevalla | Axevallalöpning

21  Axevalla (söndag) | Stochampionatet

27  Bollnäs | Bollnäsloppet

30  Jägersro (tisdag) | Hugo Åbergs Memorial

 

AUGUSTI


  3  Rättvik | Ego Boys Minne, Jim Fricks Minne

  4  Dannero (söndag) | Svenskt Kallblodskriterium, Kriteriestoet

10  Åby | Åby World Grand Prix, STL-finaler

14  Solvalla (onsdag) | Margareta Wallenius-Klebergs Pokal

17  Gävle | E3-finaler (1640 meter)

20  Jägersro (tisdag) | Uttagningar till Svenskt Travderby och Derbystoet

24  Bergsåker | Sundsvall Open Trot, SM för kallblod

25  Charlottenlund (DK, söndag) | Danskt Travderby

31  Jägersro | Birger Bengtssons Minne

 

SEPTEMBER


  1  Jägersro (söndag) | Svenskt Travderby, Derbystoet

  7  Hagmyren | E.J:s Guldsko

  8  Bjerke (NO, söndag) | Klasselöpsdagen

14  Eskilstuna

21  Färjestad | Unionstravet

28  Åby | SM-dagen

29  Solvalla | Uttagningar till Svenskt Travkriterium och Svenskt Travoaks

 

OKTOBER


  5  Boden | Scandal Plays Minne

12  Solvalla | STL-finaler, Svenskt Travkriterium, Svenskt Travoaks

19  Örebro | Svampen

26  Jägersro | Müllers Memorial

 

NOVEMBER


  2  Bjerke (NO) | Axel Jensens Minne

  3  Solvalla (söndag) | Semifinaler i Breeders' Crown

  9  Bergsåker | Hilda Zonetts lopp

16  Eskilstuna | Finaler i Breeders' Crown

23  Jägersro | Svensk Uppfödningslöpning (tvååringar), Meadow Prophets Minne

30  Solvalla | Konung Carl XVI Gustafs Silverhäst

 

DECEMBER


  7  Östersund | Sven O Perssons Minne

14  Åby | Legolas Minne

21  Romme

23  Eskilstuna (måndag) | Uppesittarkväll | WinterBurst

24  Julafton

25  Umåker (onsdag) | Winter Trot Classic | WinterBurst

26  Solvalla (torsdag) | Gert Lindbergs lopp, STL-finaler | WinterBurst

27  Norge (fredag) | WinterBurst

28  Halmstad | WinterBurst

29  Danmark (söndag) | WinterBurst

30  Norge (måndag) | WinterBurst

31  Axevalla (tisdag) | Sylvesterloppet | WinterBurst